Chorzowski Piknik Naukowy

W piątek 25 maja 2018 roku w godz. od 16.00 do 22.30 w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych odbędzie się Chorzowski Piknik Naukowy, którego celem jest popularyzacja nauki. W programie wydarzenia wpisującego się w obchody jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego zaplanowano m.in. warsztaty, wykłady, pokazy i konkursy, a także grę terenową pn. „QR ŚMCEBI”.

Dr hab. prof. UŚ Dorota Tarnawska z Instytutu Fizyki UŚ wygłosi wykład pt. „Fizyka zagląda w oko. Jak nowoczesne metody fizyczne pozwalają badać i leczyć narząd wzroku”, natomiast dr hab. Adam Konefał – omówi temat „Modelowanie wiązek terapeutycznych”.

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego poprowadzą warsztaty dotyczące m.in. polimerów, zaskakujących właściwości cieczy czy rozwiązań technologicznych typu samochód na wodór. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć pokazy z zakresu fizyki niskich temperatur, mechaniki czy chemicznych wulkanów. Swoje projekty zaprezentują także członkowie Klubów Młodego Odkrywcy oraz uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców. Dla najmłodszych uczestników pikniku przygotowana zostanie strefa z atrakcjami, takimi jak: dmuchane zamki i zjeżdżalnie, dmuchany dart, bramka celnościowa, puszczanie baniek mydlanych oraz zabawy z animatorami.

Podczas pikniku będzie można skorzystać z bezpłatnego badania wzroku i dopasowania soczewek w laboratoriach optometrii i kontaktologii. W ramach wydarzenia przewidziano zwiedzanie laboratoriów chorzowskiego kampusu. Organizatorzy zaplanowali również mapping przestrzenny – tego wieczoru budynek ŚMCEBI stanie się przestrzenią dla prezentacji nowoczesnych środków wizualnych, w tym multimedialnych animacji, pokazów świetlnych i laserowych.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy: „50 lat Uniwersytetu Śląskiego”, prac Grzegorza Chudego, fotografii nagrodzonych w ramach 6. edycji biennale fotograficznego pn. „Nauka w obiektywie” oraz kolekcji minerałów ze zbiorów dr. Antoniego Winiarskiego. Ponadto na specjalnie przygotowanym stoisku pracownicy Działu Promocji będą udzielali informacji dotyczących oferty edukacyjnej uczelni.

Z terenu Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych po godz. 18.00 zaplanowano start balonu badawczego Uniwersytetu Śląskiego (pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych). ULKA, czyli Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery, to wspólne przedsięwzięcie naukowców z trzech wydziałów Uniwersytetu Śląskiego: Wydziału Nauk o Ziemi, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Tworzy je mobilne laboratorium (zainstalowane w koszu balonu na ogrzane powietrze) oraz laboratoria stacjonarne wyposażone w aparaturę do badań zanieczyszczenia atmosfery (ABZA). Projekt służy badaniu jakości powietrza, źródeł zanieczyszczeń oraz kierunków ich przemieszczania się. Koordynatorem przedsięwzięcia jest dr hab. Mariola Jabłońska z Wydziału Nauk o Ziemi.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Chorzów oraz Uniwersytet Śląski. Udział w pikniku jest bezpłatny – obowiązuje rejestracja uczestnictwa w warsztatach za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: www.srw.us.edu.pl.

Harmonogram wykładów i zajęć (pdf, 285 kB)

Program ramowy wydarzenia:

• godz. 16.00 – inauguracja pikniku oraz rozpoczęcie zajęć w ŚMCEBI
  • godz. 16.30 – występ zespołu dziecięcego z Chorzowskiego Centrum Kultury,
  • godz. 17.00 – występ zespołu The Limestone,
  • godz. 17.50 – uroczyste otwarcie: JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk oraz prezydent Chorzowa mgr inż. Andrzej Kotala,
  • godz. 18.00 – Mirek Szołtysek – lider zespołu Wesołe Trio,
  • godz. 19.00 – Zespół KIWI,
  • godz. 20.00 – Zespół Hertz Klekot,
  • godz. 21.00 – Zespół Highfive,
  • godz. 22.00 – mapping przestrzenny na budynku Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań oraz pokaz laserowy.
  • Plakat promujący Chorzowski Piknik Naukowy

Obchody jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego patronatem honorowym objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, a także włodarze czterech miast, w których mieszczą się wydziały i jednostki dydaktyczne Uniwersytetu Śląskiego – prezydent Katowic dr Marcin Krupa, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.

Plakat promujący Chorzowski Piknik Naukowy

Sponsorem Strategicznym jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest ING Bank Śląski. Sponsorami Platynowymi – Bank Pekao SA oraz TAURON Polska Energia S.A., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Sponsorami Złotymi jubileuszu są:, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA oraz PZU Życie SA. Sponsorami Srebrnymi: Mostostal Warszawa SA, WĘGLOKOKS S.A. oraz Firma Poligraficzno-Introligatorska UDZIAŁOWIEC, JAS-FBG S.A., ERA Sp. z o.o., Hotel****Pałac Czarny Las, Omega System oraz PSS „Społem” w Katowicach. Sponsorem Brązowym jest Zakład Systemów Komputerowych ZSK Sp. z o. o., a Partnerem Biznesowym – SPIN-US Sp. z o.o. Partnerami instytucjonalnymi są: Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Muzeum Historii Katowic oraz Muzeum Powstań Śląskich.  Funkcję patronów medialnych pełnią: „Dziennik Zachodni”, Radio Katowice, TVP Katowice oraz serwis „Naszemiasto.pl” i regionalny portal gospodarczy „Strefa Biznesu”.